Tržaška 122, Ljubljana

Asana = Yogasana

Razumevanje jogijskega položaja (v nadaljevanju asane) je temelj našega razvoja in odnosa do lastne jogijske prakse in nas samih. Običajno prevladuje popularno razumevanje, da so asane namenjene razvoju (krepitvi, stabilnosti, gibljivosti) našega telesa, medtem ko jogijske prakse kontemplacije in meditacije ( 7. veja Ashtanga joge – Dhyana, https://surya-joga-ljubljana.si/o-jogi/filozofija/ ) vplivajo na razvoj našega uma, inetligence, čustev, zavedanja.

Kot v knjigi : “Chittavijnana of Yogasanas”, avtor g. Prashant Iyengar povdarja, gre za napačno razumevanje pojma asane in pravi:

“Asanas are by the body for the chitta!”

Chitta je pojem, ki ga običajno prevajamo kot um oz. naša zavest. A gre za veliko bolj kompleksen pojem, saj beseda chitta zavzema številne komponente: um, ego, zavedanje sebe intelegenco, spomine, občutke, psiho, tendence, čustva, naše želje. Torej z izvajanjem asan vplivamo veliko bolj plastovito in globje kot le na našo zunanjo, fizično plast.

“Asanas are done primarily to change the mental state, the mind-set and then the deeper layers of the mind, up to the consciousness and conscience.”

Tako se Patanjalijevo razumevanje asan, ki jih razlaga v Joga sutrah (prvih zapisih o jogi), pravtako nanaša na širši pojem razumevanja asane. V znani sutri (II.46): sthira sukham asanam – Patanjali opiše asano kot udoben in stabilen položaj. A ne govori le o fizični podobi položaja, pač pa predvsem o našem notranjem stanju – chitti, ko smo v položaju. Tako asana postane yogasana. Yog izraža meditativno stanje. To stanje prevzame vse plasti našega bitja in zavedanje od najbolj zunanjega – fizičnega do najbolj notranjega – našega centra.

Dokler naše razumevanje in odnos do izvajanja asan ostane na površinskem nivoju, je naša vadba le na nivoju gimnastike. Kjer smo zadovoljni s post-produktom oblikovanja skladnega, močnega in gibljivega telesa. Ko pa naša vadba postane posvečena višjemu namenu, postane naše telo kot orodje za preobrazbo našega uma (chitte). Tako naše notranje stanje postaja vedno bolj zavestno in meditativno, ter veliko boljše izhodišče za sprejemanje zdravih odločitev in vsakodnevne naravnanosti.

Sorodni članki

Blog 1

Opis

Jogijski Camino II

Naša pot nas je vodila po skrivnostnih stezicah, ki le redko začutijo človeški korak. Prečkali smo italijansko mejo in nadaljevali po poti sv. Jakoba,...

Sobotna delavnica – vitalna hrbtenica

Bolečine v hrbtenici so pogosto posledica kombinacije fizičnih in psihosocialnih dejavnikov. Najpogostejši vzroki vključujejo slabo telesno držo, premalo gibanja, preobremenitve mišic ter degenerativne spremembe...

Jogijski Camino

Podali smo se na romanje med dvema srednjeveškima mestoma z očarljivima jedroma in imenitnima gradovoma, med njima pa razgiban hribovski svet. Gotovo najbolj vznemirljiva...